Kirish uchun CCTV kamerasini qanday tanlash mumkin
Ko‘p qavatli uylarning kirish joylarida video tasvirga olish uzoq vaqtdan beri dabdaba emas, balki chaqirilmagan mehmonlarni qo‘rqitish va u yerda yig‘ilishni yaxshi ko‘radigan o‘g‘rilar, uysizlar va o‘smirlarga qarshi profilaktika chorasi bo‘lib kelgan.
Kirish joyiga videokuzatuv o'rnatish mumkinmi?
Ukrainada ko'p qavatli uylarning kirish joylarida video kuzatuv va qayd qilish tizimlarini o'rnatish qonun bilan tartibga solinadi. Ukraina Fuqarolik Kodeksiga va Konstitutsiyaga ko'ra, har bir inson o'z uyini himoya qilish huquqiga ega, bu video kuzatuv tizimlarini o'rnatishni o'z ichiga olishi mumkin.
Ammo shu bilan birga, qo'shnilarning huquqlarini hisobga olish va ularning shaxsiy hayotini buzmaslik kerak. Kameralarni o'rnatish faqat umumiy yig'ilishda og'zaki yoki yozma ravishda olingan fuqarolarning roziligi bilan mumkin. Shuningdek, videoyozuv qurilmalari yashirin tarzda yozib olinmasligi va boshqalarning shaxsiy huquqlarini buzmasligini ta'minlash kerak. Shu sababli, kirish joyida ob'ekt kuzatuv ostida ekanligi haqida ma'lumot yozilgan stiker mavjud.
Kirish eshigiga o'rnatilgan videokameralarga kelsak, hamma narsa huquqiy nuqtai nazardan murakkabroq. Buning uchun butun uy aholisining yig'ilishi o'tkaziladi, ular bilan nazorat zonasi va o'rnatiladigan qurilma turini kelishib olish kerak. Bunday holda, uyning barcha aholisining kamida 2/3 qismidan rozilik olish kerak.
Kirish uchun videokamerani tanlash mezonlari
To'g'ri videokamerani tanlash uchun siz uyning kirish joyi isitilmaydigan va ko'pincha turli sabablarga ko'ra yoqilmaydigan kichik joy ekanligini tushunishingiz kerak. Ish sharoitlari va kirish o'lchamini hisobga olgan holda, biz qurilmalarni tanlashning asosiy mezonlarini ko'rib chiqamiz:
1. Videokameraning shakl omili (turi). Uning dizayni va hajmini aniqlaydi, bu foydalanish qulayligi va funksionalligiga ta'sir qiladi. Qoida tariqasida, kirish joylarida silindrsimon va gumbazli videokameralar o'rnatiladi. Silindrsimonlar uzun shaklga ega va devorlarga yoki shiftga o'rnatish uchun mos bo'lgan o'rnatish qavslari bilan jihozlanishi mumkin. Gumbaz kameralari shipga o'rnatiladi va ixcham va kamroq sezilarli dizaynga ega. Dizayniga ko'ra, gumbazli shakl faktorli qurilmalar silindrsimon qurilmalarga qaraganda kuchliroqdir, ayniqsa birinchisi vandaldan himoyalangan korpusga ega bo'lsa.
2. Ulanish opsiyasi. Simli videokameralarni o'rnatish odatda kameradan DVR yoki monitorga kabel yotqizishni talab qiladi. Ushbu kabel nafaqat video signalni uzatadi, balki PoE (Power over Ethernet) texnologiyasi orqali kamerani quvvat bilan ta'minlashi mumkin. Simli tizimlardan farqli o'laroq, simsiz videokameralar video signallarni uzatish uchun Wi-Fi-dan foydalanadi. Ular ko'pincha quvvat olish uchun faqat elektr rozetkasiga kirishni talab qiladi va ma'lumotlar chiziqli kameraga uzatiladi yoki o'rnatilgan xotirada yoki bulutda saqlanadi.
3. Rasmga olish o'lchamlari va ko'rish burchagi. Ushbu parametrlar uchun maxsus talablar yo'q, chunki xona kichik. Kirish kamerasi uchun 1,3 - 2,0 megapikselli kengayish etarli. 4-8 megapikselli o'lchamlari bilan qimmatroq tizimni sotib olish mantiqsiz va qimmat.
4. Infraqizil yoritishning mavjudligi. IQ yoritilishi kam yorug'lik sharoitida yoki to'liq zulmatda suratga olish imkonini beradi, bu ko'pincha bizning kirish joylarida sodir bo'ladi. Ushbu yoritish kameraga inson ko'ziga ko'rinmaydigan infraqizil spektrda "ko'rish" imkonini beradi, hatto kirish joyida to'liq zulmatda ham aniq tasvirlarni beradi.
WDR texnologiyasiga ega videokamerani tanlash yaxshidir, bu sizga qorong'u narsalarni, masalan, kirish eshiklari ochilganda ko'chadan yorqin yorug'lik fonida odamlarning yuzlarini aniq ko'rish imkonini beradi. Yana bir yaxshi variant - harakat sensori bo'lgan kamera, u faqat odamni aniqlash zonasida paydo bo'lganda yozib oladi va shu bilan diskdagi joyni tejaydi.

Как выбрать камеру видеонаблюдения для подъезда
Видео фиксация в подъездах многоквартирных домов уже давно не является роскошью, а скорее средством отпугивания непрошеных гостей и превентивной мерой от воров, бомжей, подростков, которые любят устраивать там посиделки.
Можно ли ставить видеонаблюдение в подъезде
Установка систем видео наблюдения и фиксации в подъездах многоквартирных домов в Украине регулируется законодательством. Согласно Гражданскому Кодексу Украины и Конституции, каждый человек имеет право на защиту своего жилья, что может включать установку систем видеонаблюдения.
Но при этом необходимо учитывать права соседей и не нарушать их личную жизнь. Установка камер возможна только с согласия жильцов, полученного на общем собрании в устном, а лучше в письменном виде. Важно также обеспечить, чтобы устройства видеофиксации не вели съемку скрытно и не нарушали личные права других лиц. Поэтому в подъезде цепляется наклейка с информацией, что на объекте ведется наблюдение.
Что касается видеокамер, установленных на входе в подъезд, то здесь все сложнее с юридической точки зрения. Для этого проводится собрание жителей всего дома, с которыми нужно согласовать зону контроля и тип монтируемого устройства. При этом нужно получить согласие от не менее 2/3 всех жильцов дома.
Критерии выбора видеокамеры для подъезда
Для правильного выбора видеокамеры нужно понимать, что подъезд дома – это небольшое пространство, которое не отапливается и часто не освещается по разным причинам. Учитывая условия эксплуатации и размеры подъезда, рассмотрим основные критерии выбора устройств:
1. Форм-фактор (тип) видеокамеры. Определяет ее конструкцию и размер, что влияет на удобство использования и функциональность. В подъездах, как правило, монтируют цилиндрические и купольные видеокамеры. Цилиндрические имеют длинную форму и могут быть оснащены кронштейнами для крепления, подходят для монтажа на стены или потолки. Купольные видеокамеры крепятся на потолке, имеют компактный и менее заметный дизайн. По своей конструкции устройства купольного форм-фактора прочнее цилиндрических, особенно, если первые имеют антивандальный корпус.
2. Вариант подключения. Монтаж проводных видеокамер обычно требует прокладки кабеля от камеры к видеорегистратору или монитору. Этот кабель не только передает видеосигнал, но и может обеспечивать питание камеры через технологию PoE (Power over Ethernet). В отличие от проводных систем, беспроводные видеокамеры используют Wi-Fi для передачи видеосигнала. Для их работы часто требуется только доступ к электрической розетке для питания, а данные передаются на видеорегистратор или хранятся на встроенной памяти или облаке.
3. Разрешение съемки и угол обзора. Здесь нет особых требований к данным параметрам, потому что помещение маленькое. Для подъездной камеры достаточно расширения 1,3 – 2,0 Мп. Покупать более дорогую систему с разрешением 4-8 Мп нерационально и накладно.
4. Наличие инфракрасной подсветки. ИК подсветка предоставляет возможность съемки в условиях низкой освещенности или полной темноте, что очень часто случается в наших подъездах. Такая подсветка позволяет камере "видеть" в инфракрасном спектре, который невидим для человеческого глаза, обеспечивая получение четких изображений даже при полной темноте в подъезде.
Лучше выбрать видеокамеру с технологией WDR, позволяющей четко разглядеть затемненные объекты, например, лица людей на фоне яркого света с улицы во время открытия дверей подъезда. Также хорошим вариантом является камера с датчиком движения, которая ведет запись только при появлении человека в зоне определения, и тем самым экономит место на диске.